SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Smörknivar 13909448
nr 1390 9448
Smörknivar
3 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1950-tal. Längd: 16,5 - 20 cm. Bruttovikt: 135g
Utrop:
600 kr
Såld:
500 kr
måndag 12 april 2021
kl 18:43:13
400 kr
500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.